PROSINEC 2024

Performativní projekt na pomezí zvukové poezie, sound puppetry a objektového divadla. Existují věci, které se můžeme dozvědět jen díky sluchu? Jak se převrátí naše perspektiva, pokud na místo vizuality zvolíme jako výchozí smysl poznání právě sluch?  

Sensus communis, výraz známý také jako „zdravý rozum“, ohledává, jak se naše smyslové vnímání propisuje do celkového chápání světa kolem nás. A žijeme vůbec všichni ve stejném světě? Divadelní dobrodružství naslouchání, vychází z představy, že existují dosud nezmapovaná území, absentující světy a zástupy nepřítomných lidí, které je třeba náslechem přivolat zpět do „sensus communis“. Anonymní postavy dvou „operátorů“ jako vykonavatelé neznámé, byrokratické, ale i nekontrolovatelné imaginativní moci. 

Zvuk jako přirozená součást našich životů získává v inscenaci mytické rozměry objektu, který nelze spatřit jediným pohledem; hluk jako přirozená součást obydlených oblastí, ale i křiku přírody či kosmického prostoru. Zvuk jako materiál, ze kterého a s kterým jde oživit zdánlivě nejobyčejnější věc; protože nakonec i obyčejný odpad, kterého se tak snadno zbavujeme, může být jeho fantastickým zdrojem. Specifická paměť rezonancí vtělená do magnetofonových pásek, které zapisují neopakovatelné okamžiky stejně jako fotografie, může přivolat zpět ty, kterým se slov nedostalo. Je možné, při dostatečné koncentraci, vnímat vše, co se kdy událo, děje a bude dít? 

Inscenace pracuje s možnostmi limitních percepčních zážitků na poli vizuálního i zvukového projevu. Za využití principiálně analogových technik, jako je analogová projekce meotaru, svícení prostřednictvím baterií, drobných mechanických strojů atp., buduje inscenace loutkoherectví specifického typu. Myšlenka zvukové loutkařiny (sound puppetry) přerůstá v objektové divadlo, zaměřené na mechaniku věcí, které pro dnešní digitální svět už ztratily smysl a reprezentují pouze melancholickou poetiku minulého.

Výraz celé inscenace je budován skrz specifické kvazi-mytologické obrazy: zvířata-lidé, zahrada opuštěných, své vzpomínky vyprávějících věcí, pitva nadčlověka a mechanizace fyzického těla. Operátoři, archiváři, rozehrávající svou objektovou mini-operu, složenou z hlasů věcí, ve jménu restartu zadrhnutého motoru lidstva.

O DIVADLE A TVURCÍCH INSCENACE:

Divadlo Continuo je mezinárodní nezávislý divadelní soubor založený v roce 1992 Helenou a Pavlem Štouračovými. Sídlí a tvoří v jihočeských Malovicích na statku Švestkový Dvůr. Ve své tvorbě propojuje fyzické herectví s postupy loutkového divadla, živou hudbou a výraznou výtvarnou stylizací. Kromě toho se skupina od roku 1997 věnuje site-specific projektům v nedivadelních prostorách. Za více než 30 let své existence vytvořil soubor několik desítek inscenací a projektů a získal řadu ocenění.

Tvůrčí dvojice Anny Luňákové a Jakuba Štourače pracuje mezioborově, realizuje se v divadle, performanci i pohyblivém obraze. Zkušenosti Luňákové s filozofií a Štourače s grafikou se promítají do jejich přístupu ke zvuku i obrazu jako k fyzickým objektům s narativním potenciálem.

 
 
Těšíme se na Vás!

 

Švestkový Dvůr, z.s. děkuje za finanční podporu ze Státního fondu kultury České republiky, Ministerstva kultury České republiky, Národního plánu obnovy a Evropské unie.

LISTOPAD 2024

O INSCENACI:
Party skončila. Zůstali jen čtyři poslední. Majitelé, nebo poslední návštěvníci? Přeživší globální katastrofy? Personál? Opilci, kteří si myslí, že jsou bohové? Falešní proroci, co blouzní o konci světa? Psychiatričtí pacienti na uzavřeném oddělení, co se nemohou zbavit nočních můr a temných představ?
Inspirací pro vznik nejnovější inscenace Divadla Continuo s názvem Closing Time se staly mytologické příběhy, nejstarší dochované texty i nejmodernější vědecké teorie o vzniku a zániku světa, stejně jako fakt, že jsme součástí světa, který je dnes a denně konfrontován s představami globální katastrofy, ať klimatické, válečné nebo kosmické.
Navzdory zdánlivé vážnosti témat, kterými se inscenace zabývá, v ní nechybí nadhled, poezie a humor. Jak je již pro tvorbu Continua typické, i v nové inscenaci se snoubí jazyk fyzického divadla s živou hudební složkou, ale zejména se specifickou výtvarnou divadelní poetikou, která dokáže svou paradoxní univerzálností zachytit ty nejintimnější momenty člověka, srozumitelné dítěti i dospělému.
Vše se děje v kruhu. Čtyři performeři v šestimetrové aréně obklopené diváky. V prostoru, nerozděleném divadelní konvencí na jeviště a hlediště. V tom veškerém ptaní se po smyslu jsme totiž všichni společně. Čelíme mu všichni, bez ohledu na všechny skutečné či domnělé rozdíly.
TVŮRCI:
Koncept a režie: Pavel Štourač
Dramaturgie: Marek Turošík
Výtvarný koncept, scénografie: Helena Štouračová a Pavel Štourač
Spolupráce na realizaci scénografie: Marcela Záchenská, Miloslav Novák, Martin Janda
Hudba a sound design: Šimon Pužej a tým
Light design: Vojtěch Dvořák
Účinkují: Kateřina Šobáňová, Sara Bocchini, Granada Gallego, Ivan Vanko
Produkce: Petr Hromek, Martin Mikl
Booking: Nikola Križková
PR a média: Zuzana Bednarčiková
Těšíme se na Vás!

 

Švestkový Dvůr, z.s. děkuje za finanční podporu ze Státního fondu kultury České republiky, Ministerstva kultury České republiky, Národního plánu obnovy a Evropské unie.

ARCHIV PŘEDSTAVENÍ ZDE

VSTUPENKY MŮŽETE ZAKOUPIT NA MÍSTĚ NEBO NA GoOut.

TĚŠÍME SE NA VIDĚNOU!

 

PODĚKOVÁNÍ

 

Děkujeme za finanční podporu těmto organizacím:

    

 

 

Děkujeme za spolupráci a podporu těmto organizacím:

                    Nejkrásnější místa Česka - TuristickaMapa.cz      

 

Švestkový Dvůr děkuje za dlouhodobou podporu Ministerstvu kultury České republiky, Státnímu fondu kultury České republiky, Jihočeskému kraji, Nadaci Život umělce a Obecnímu úřadu Malovice.